Projekty obecne

Seminarium KNF Qt cz.3

c++qt

W środę 4 maja o godzinie 18.15 w sali 309 Wydziału Fizyki odbędzie się trzecie spotkanie z dr Pietrzakiem o bibliotece Qt w C++.

Przypominamy, iż spotkanie jest to trzecia częścią 4 (być może trzech) seminariów, na których dr inż. Tomasz Pietrzak przedstawi wybrane możliwości biblioteki Qt w C++. Naszą uwagę skupimy głównie na możliwościach szybkiego tworzenia aplikacji “okienkowych” w C++ oraz komunikacji z przyrządami pomiarowymi za pomocą portu szeregowego – tj. dwóch ważnych elementów przy tworzeniu oprogramowania do sterowania pomiarami i analizy zebranych danych.

Więcej

Seminarium KNF!

banner2

W czwartek 21 kwietnia o godzinie 18 w sali 309 Wydziału Fizyki odbędzie się Seminarium naukowe KNF, na którym dr inż. Krzysztof Petelczyc opowie, co łączy Wydział Fizyki i Gwiezdne Wojny, a inż. Klaudia Żerańska wyjaśni fakty i mity związane z rewolucją grafenową.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych i ciekawych nowymi, innowacyjnymi technologiami rozwijanymi na naszym wydziale. Gdybyście zastanawiali się czy miecz świetlny może istnieć naprawdę, a także czy grafen ma szanse zastąpić krzem, na naszym kolejnym seminarium będzie okazja by się o tym dowiedzieć.

Więcej

Seminarium KNF Qt cz. 2

c++qt

W środę 20 kwietnia o godzinie 18 w sali 309 Wydziału Fizyki odbędzie się drugie spotkanie z dr Pietrzakiem o bibliotece Qt w C++.

Przypominamy, iż spotkanie jest to drugą częścią 4 seminariów, na których dr inż. Tomasz Pietrzak przedstawi wybrane możliwości biblioteki Qt w C++. Naszą uwagę skupimy głównie na możliwościach szybkiego tworzenia aplikacji “okienkowych” w C++ oraz komunikacji z przyrządami pomiarowymi za pomocą portu szeregowego – tj. dwóch ważnych elementów przy tworzeniu oprogramowania do sterowania pomiarami i analizy zebranych danych.

Więcej

Seminarium KNF

logo_KNF

Już w najbliższy czwartek (10 marca) o godzinie 18:15 w sali 309 GF odbędzie się kolejne Seminarium Koła Naukowego Fizyków. Podczas niego dwaj członkowie Koła wygłoszą następujące prezentacje:

  • Przemysław Michalski – “O szkłach, które mogą zasilić Twojego smartphone`a”
  • Maciej Jakubczak – “Jak zaprojektować misję kosmiczną w 10 dni?”

Serdecznie zapraszamy!

Więcej

Fizyczna Piaskownica

Plakat_ostateczny(1)

W sobotę (05.12.2015r.) ruszyły zajęcia Fizyczna Piaskownica. Jest to kurs maturalny skierowany dla uczniów ostatnich klas liceów, przygotowujący do matury z Fizyki. Zajęcia potrwają do kwietnia, na których oprócz rozwiązania zadań maturalnych, będziemy przemycali naszym przyszłym studentom garść ciekawostek i eksperymentów fizycznych. Wykładowcami Fizycznej Piaskownicy są członkowie naszego Koła: Małgorzata Żebrowska oraz Arkadiusz Gertych. Wszelkie pytania odnośnie kursu kierujcie do nich. Więcej informacji znajduje się na stronie projektu: Fizyczna Piaskownica

Więcej

Wyjazd KNF do obserwatorium radioastronomicznego.

_MG_0141

W poprzedni weekend (28-29 listopada 2015r.) członkowie i sympatycy Koła Naukowego Fizyków wyruszyli na wyprawę do miejscowości Piwnice pod Toruniem, gdzie znajduje się największy w Polsce radioteleskop. Czasza tego potwora ma 32 metry średnicy i jest to jeden z najlepszych (najbardziej czułych) radioteleskopów klasy średniej w Europie.

Podczas zwiedzania Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracownik katedry, dr Marcin Gawroński, opowiedział nam o obecnie wykonywanych badaniach radio i opto astronomicznych w Polsce oraz związanymi z nimi trudnościami i problemami technicznymi. Nie zabrakło również czasu na garść ciekawostek, z których mogliśmy się dowiedzieć między innymi dlaczego, prawdopodobne możemy nie być sami w kosmosie i czemu żadni przybysze nas nie odwiedzają 😉

Czasu starczyło również na integrację. Byliśmy w klubie, gdzie przy dobrych planszówkach mogliśmy porozmawiać o naszych przemyśleniach związanych z radioastronomią, jak i dalszych planach na zgłębienie tematu.

Warto wspomnieć, że wyjazd był organizowany w ramach Grantu Rektorskiego, którego celem jest zbudowanie Radioteleskopu i obserwacja podstawowych obiektów astronomicznych. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była Dorota Mieczkowska.

Zdjęcia z wyjazdu możecie obejrzeć tutaj

                      

Więcej

Projekt “Radar” – pierwsze spotkanie

radar

W piątek (13.11.2015) o godzinie 17.15 odbyło się pierwsze spotkanie odnośnie projektu radar. Podczas spotkania wykrystalizowała się silna grupa 8 osób (w tym 6 sympatyków i dwóch członków KNF) będąca oficjalnie uczestnikami projektu. Na następnym spotkaniu, omawiane będą dokładne założenia techniczne i plan budowy. Wszelkie pytania odnośnie projektu prosimy kierować do koordynatora – Arkadiusza Gertycha (arkadiusz.gertych@knf.pw.*)

Więcej

Tor powietrzny

SDC10015

Ruszyły prace koncepcyjne nad stworzeniem toru powietrznego. Grupka licząca 4 osoby w tym dwóch sympatyków, po burzliwych dyskusjach ustaliła pewne założenia. Już niedługo powstanie działający (miejmy nadzieję) prototyp urządzenia.

Więcej

Radioteleskop – postępy prac

Radioteleskop

W ramach puli otrzymanej z grantu rektorskiego budujemy radioteleskop składający się m.in. z anteny satelitarnej typu offset o średnicy 1,5 m oraz brytyjskiego odbiornika FunCube Dongle. Nasz zespół liczący obecnie 10 osób jest na etapie kompletowania części. Jak widzicie na zdjęciu antenę już mamy, a w dodatku zajmuje pokaźną część naszego warsztatu Wkrótce zabieramy się za składanie i pierwsze testy układu.

Więcej