Projekty ukończone

Warsztaty z pythona!

python_logo

Nasz dobry kolega oraz sympatyk KNF Dominik Stańczak wprowadził nas do tajników używania pythona w zastosowaniach naukowych. W warsztatach uczestniczyli zarówno członkowie i sympatycy Koła, jak również inni studenci naszego wydziału zainteresowani tym językiem.

Podczas weekendowych spotkań, które odbywały się w maju i czerwcu, Dominik nauczył nas podstaw języka, rysowania ładnych wykresów czy robienia prostych animacji. Poznaliśmy również metody rozwiązywania równań różniczkowych, sposoby na dopasowanie różnych funkcji do danych eksperymentalnych a także znaleźliśmy rozwiązanie nie jednego modelu Izinga.

W warsztatach uczestniczyło około 30 osób, a przebiegały one w bardzo miłej atmosferze, a podczas zajęć Dominik nie raz tuczył nas ciasteczkami.

Więcej

Generator obcych

generator_obcych

W ramach Festiwalu Nauki Małego Człowieka, dzięki wytężonej pracy sympatyków powstał projekt, który podbił serca odwiedzających, zarówno dzieci jak i dorosłych – generator obcych, czyli ciecz nienewtonowska na głośniku.

Układ składa się z podłączonego do generatora głośnika, na który zostaje wylana ciecz nienewtonowska – skrobia ziemniaczana z dodatkiem wody. Dzięki jej właściwościom i drganiom głośnika powstają przeróżne, fantastyczne kształty, które możecie obejrzeć na filmiku.

Autorki projektu: Kornelia Ufniarz, Małgorzata Żebrowska

Więcej

Harfa laserowa

piknik_naukowy_2014_39

Jednym z ostatnich większych projektów Koła Naukowego Fizyków jest harfa laserowa, stworzona przy współpracy z Kołem Naukowym Muzyka i Akustyka.

Strunę harfy tworzy para modułu laserowego i fotodiody. Przerwanie wiązki lasera jest interpretowane przez układ elektroniczny jako zagranie nuty i do wyjścia MIDI wysyłany jest odpowiedni sygnał, który następnie trafia do syntezatora, a stamtąd do głośników. Wyposażona w 13 strun, umożliwia, po nabraniu pewnej wprawy, zagranie wielu utworów.

Premierowy “koncert” miał miejsce podczas XIX Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, gdzie harfa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Brała udział również w Pikniku Edukacyjnym na 100-lecie odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej.

Więcej

Fale z wahadeł

wahadla

Ostatnio zakończony prosty projekcik, który przyniósł zaskakująco dobre rezultaty wizualne.

Układ składa się z 12 wahadeł o różnych długościach dobranych tak, by każde kolejne wahadło wykonywało w ciągu minuty o jedno wahnięcie więcej niż poprzednie. Po jednej minucie wszystkie wahadła wracają do oryginalnej konfiguracji.

Autorzy projektu: Arkadiusz Gertych, Anna Wróblewska

Więcej